Po wizytowaniu w Czechach i Portugalii, tym razem to my byliśmy gospodarzami  już ostatniej młodzieżowej wymiany w ramach projektu “Don’t wait! Participate!”. W dniach 23-27 lutego na bazę wybraliśmy urokliwą wioskę w sercu Gór Stołowych – Pasterkę.

Wszyscy uczestnicy projektu na Szczelincu

Na początku wymiany młodzież z każdej z organizacji-inicjatorów projektu, czyli SVČ Déčko z czeskiego Nachodu, organizacji Rota Jovem z Portugalii oraz Fundacji Qdowa, przedstawiła w formie prezentacji jakie działania udało im się wcielić w życie od poprzedniego spotkania. Nasi wolontariusze mogli pochwalić się uczestnictwem w akcjach, m.in. w zbiórki jedzenia dla schroniska dla zwierząt,  zbiórce rzeczy w ramach ogólnopolskiej akcji „Szlachetna Paczka”, pracy przy Jarmarku Bożonarodzeniowym w Kudowie-Zdroju czy pomocy przy zabezpieczeniu trasy wyścigu Monteria Fat Bike Race Góry Stołowe.

W trakcie trwania wymiany uczestnicy podsumowali między innymi znaczenie zrealizowanych projektów dla każdego z nich z osobna, dla nich jako zespołów oraz dla lokalnych społeczności, pracując jednocześnie nad kolejnymi pomysłami. Nie zabrakło warsztatów doskonalących ich zdolności interpersonalne oraz…zajęć w terenie. Ważnym punktem wymiany była impreza Sousedský Masopust – Sąsiedzkie Ostatki, która odbyła się w sobotę 25 lutego. Rozpoczęła się pochodem startującym z dawnego przejścia granicznego Kudowa-Słone, w trakcie którego nie zabrakło dobrej zabawy, muzyki i tańca, natomiast “meta” czekała na pełnym zapachów, stoisk i ciepłej atmosfery nachodzkim rynku.

Spotkanie uczestników projektu z V-ce burmistrz w Kudowskim Centrum Kultury i SportuJednym z ostatnich punktów wymiany były warsztaty o sposobach pozyskiwania środków na realizację własnych inicjatyw, bo jak wiadomo same chęci niestety nie wystarczą, żeby coś stworzyć. I tak ostatniego dnia gościliśmy już w Kudowskim Centrum Kultury i Sportu, gdzie pani wiceburmistrz Edyta Bubińska opowiedziała m.in. o współpracy Urzędu Miasta z lokalnymi organizacjami, natomiast Wojciech Heliński, wieloletni animator kudowskiej kultury oraz organizator wielu projektów skierowanych do młodzieży, przedstawił czego udało się dokonać w trakcie zrealizowanych do tej pory projektów.

 

Wyjście w jeszcze pięknie białe Góry Stołowe

 

Oprócz warsztatów, szkoleń i spotkań nie zabrakło również korzystania z uroków naszych terenów – pokazaliśmy gościom m.in. Wodospady Pośny, pozostałości po dawnej wiosce Karłówek i oczywiście zdobyliśmy najwyższy szczyt Gór Stołowych – Szczeliniec Wielki! Dla Portugalczyków największą atrakcją był… śnieg! Niektórzy z nich nigdy w życiu nie widzieli go na oczy i widok płatków spadających z nieba uznali za jedno z najwspanialszych wydarzeń w ich życiu  🙂

Więcej zdjęć znajdziecie tutaj!