Wraz z rozpoczęciem roku szkolnego również i my ruszyliśmy pełną parą z naszymi działaniami, rozpoczynając od projektu „Eco-volunteers 2” realizowanego dzięki programowi Erasmus+. Dziesięcioro wolontariuszy z czterech krajów: Macedonii, Hiszpanii, Litwy i Włoch miało do wykonania szereg zadań w ciągu swojego trzytygodniowego pobytu w naszej okolicy. Ich głównym zadaniem była pomoc przy organizacji czwartej już edycji „Góry są w porządku”. Tak jak w roku ubiegłym, kiedy to po raz pierwszy zaprosiliśmy wolontariuszy europejskich, tak i w tym nasi goście przeprowadzili serię warsztatów i spotkań w szkołach biorących udział w naszej akcji. Zwracali uwagę na problemy ekologiczne z jakimi zmagamy się nie tylko w Polsce, ale tak naprawdę wszędzie, pokazując, że stanowią one problem globalny. Zanieczyszczenie środowiska, wszechobecne śmieci, wycinanie lasów – to tylko niektóre z zagadnień o których opowiadali, podając przykłady ze swoich krajów. Rozmawiali z młodzieżą również o możliwych rozwiązaniach i zachęcając do wzięcia sprawy w swoje ręce poprzez zmianę swoich codziennych nawyków. To co każdy z nas może zrobić dobrego dla środowiska wcale nie jest takie trudne, możemy np. produkować mniej odpadów w swoich domach i segregować te, które trafią do recyklingu, używać toreb wielokrotnego użytku zamiast tych plastikowych czy też wykorzystywanie rzeczy, które mają trafić do kosza używając ich w innym celu, wykazując się kreatywnością.

Wszyscy razem spotkaliśmy się ponownie 21 września w Karłowie, w Centrum Szkoleniowo-Edukacyjnym Parku Narodowego Gór Stołowych, gdzie po posprzątaniu szlaków na młodzież czekało małe Eko-miasteczko z poczęstunkiem, drobnymi upominkami w postaci płóciennych toreb oraz grami i zabawami przygotowanymi przez eko-wolontariuszy z Erasmusa i pracowników parku narodowego. W tym roku nasza akcja uzyskała honorowy patronat Marszałka Województwa Dolnośląskiego Cezarego Przybylskiego, z czego jesteśmy bardzo dumni, a mogliśmy ją realizować ponownie dzięki środkom pozyskanym z budżetu Województwa Dolnośląskiego. Oficjalnego otwarcia Eko-miasteczka w Karłowie dokonał dyrektor Parku Narodowego Gór Stołowych Bartosz Małek wraz z wicedyrektorem Bartłomiejem Jakubowskim oraz burmistrzem Dusznik-Zdroju Piotrem Lewandowskim.

Drugiego dnia akcji, 22 września, w tym samym miejscu, czyli w Centrum Szkoleniowo-Edukacyjnym PNGS, harcerze z Hufca ZHP Kłodzko przygotowali grę terenową pn. „W poszukiwaniu przygody”, podczas której uczestnicy mieli do wykonania szereg zadań nawiązujących do technik harcerskich. Również tego dnia uczestnicy przyczyniali się do zmniejszenia odpadów na naszych szlakach, zbierając to co wyrzucili mniej świadomi turyści.

Dziękujemy bardzo wszystkim, którzy wzięli udział w naszej akcji, a w tym roku było Was rekordowo dużo, bo aż około 300 osób oraz szkołom za to, że mogliście „zerwać się” tego dnia z lekcji i pomóc nam sprawić, że nasze góry są jeszcze bardziej w porządku 😊

Dziękujemy naszym partnerom: Parkowi Narodowemu Gór Stołowych oraz gminom Kudowa-Zdrój i Duszniki-Zdrój za ponowne wsparcie naszej akcji. To wydarzenie nie mogłoby się również odbyć bez pomocy wolontariuszy Fundacji Qdowa, którzy jak zwykle wykonali kawał dobrej roboty. Taka młodzież to skarb 😊

Do zobaczenia za rok na piątej edycji!

Damian Wojtkiewicz

koordynator projektów

Fundacja Rozwoju Inicjatyw Lokalnych Qdowa