program stypendialny w Burundi

Szczegóły projektu

Kategoria :

Opis projektu

Program stypendiów dla zdolnych i ubogich Burundczyków Fundacja Qdowa prowadzi już od 2014 roku. W tym czasie udało się nam wesprzeć 14 uczniów, którzy dzięki pomocy ludzi dobrej woli osiągnęli świetne wyniki w szkole, rozpoczęli kursy zawodowe, jak sami powiedzieli – „przestali martwić się co zjedzą wieczorem i mogli skoncentrować się na nauce”.

Programowi przyświeca jeden główny cel: dać szansę i pomóc zdolnym, ale ubogim dzieciom i młodzieży kontynuować naukę na poziomie szkół średnich i wyższych w Burundi poprzez finansowanie ich stypendiów.

Dotychczasowi stypendyści tak mówią o znaczeniu pomocy:

 

  • „Jestem dumny ze swych wyników, widze, że mogę się rozwijać, jak mogę się skoncentrować na nauce a nie poszukiwaniu jedzenia i środków do życia. Czuję, że stypendium dało mi poczucie godności – nie muszę ciągle prosić kolegów o coś do jedzenia”. Fabrice, 17 lat

 

  • Emelyne 17 lat: „Wiem, iż jest przykładem dla innych, że warto się uczyć! Dzięki stypendium czuję się doceniona,  czuję się na równi z innymi”.

 

  • Cyriac, 16 lat „Dzięki stypendium nie muszę po lekcjach dorabiać jeżdżeniem na rowerze (rowerowe taksówki) a mogę się uczyć. Czuję też, że jestem dla innych wzorem do naśladowania. Staram się też jakoś „spłacić” stypendium pomagając innym. Jako wolontariusz prowadzę zajęcia piłki nożnej dla najmłodszych dzieci w okolicznym  przedszkolu

 

Fundacja Qdowa wspiera także przedszkole montesoriańskie w Burundi prowadzone przez lokalne stowarzyszenie AJGA w małej miejscowości Ruziba.