„Góry są w porządku 2018”

“Góry są w porządku 2018” to już czwarta edycja akcji zapoczątkowanej przez Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego, realizowanej przez Fundację Rozwoju Inicjatyw Lokalnych “Qdowa” przy współpracy z Parkiem Narodowym Gór Stołowych oraz Hufcem ZHP Kłodzko. Partnerami imprezy są gminy: Kudowa-Zdrój, Duszniki Zdrój, Radków, Lewin i Szczytna oraz znajdujące się na ich terenie szkoły, których uczniowie biorą udział w naszej akcji. Tak jak w roku ubiegłym, będziemy realizować nasze działania przy wsparciu grupy wolontariuszy EVS (Wolontariat Europejski), w ramach programu Erasmus +. Wolontariusze pomogą w poprowadzeniu warsztatów w szkołach oraz w przygotowaniu głównego wydarzenia i Eko-miasteczka, w którym przeprowadzą gry i zabawy ekologiczno-edukacyjne, uatrakcyjniając całą akcję i przyczyniając się do zwiększenia jej wymiaru.
Drugiego dnia akcji, 22 września, Hufiec ZHP Kłodzko przeprowadzi rodzinną grę terenową z elementami harcerskimi pn.: „W poszukiwaniu przygody”. Wydarzenie będzie miało charakter otwarty i będą mogły w nim wziąć udział zarówno osoby indywidualne jak i grupy. Podczas Gry uczestnicy również będą zbierać śmieci, poruszając się po szlakach PNGS.
Eko-miasteczko oraz baza gry terenowej „W poszukiwaniu przygody” ulokowane będą przy Centrum Szkoleniowo-Edukacyjnym Parku Narodowego Gór Stołowych w Karłowie.

Cele akcji

Realizując akcję „Góry są w porządku” mamy na celu:
– promocję turystyki i bogactwa naturalnego Gór Stołowych pośród mieszkańców, głównie młodzieży i dzieci, zamieszkujących okolice Parku Narodowego Gór Stołowych,
– zwiększanie świadomości ekologicznej wśród młodzieży,
– zwiększanie zaangażowania młodzieży szkolnej w aktywności w sferze społecznej,
– promowanie aktywnego spędzania czasu wolnego w połączeniu z edukacją ekologiczną,
– zwrócenie uwagi młodzieży na problem zaśmiecania i zanieczyszczania szlaków turystycznych w górach, szczególnie na terenach chronionych,
– przybliżenie młodym ludziom czym zajmują się parki narodowe oraz sposobów pracy i zakresu tematycznego jakim się zajmują.

 

Plan akcji – wydarzenia główne

DZIEŃ 1 – 21.09.2018

Rajd Gwiaździsty i Eko-miasteczko

– 8:30 – 9:00 – start Rajdu Gwiaździstego – uczniowie wędrują w kierunku Karłowa;
w trakcie Rajdu prowadzona będzie akcja sprzątania tras.
– 12:00 – 13:00 – planowana meta Rajdu w Centrum Szkoleniowo-Edukacyjnym PNGS w Karłowie (Karłów 10); ognisko, poczęstunek.
– 13:00 – uroczyste otwarcie Eko-miasteczka.
– 13:30 – 15:00 – warsztaty oraz gry i zabawy edukacyjne dla uczestników Rajdu.
– 15:00 – zakończenie imprezy; rozwiezienie uczniów do miejsc zamieszkania

 

DZIEŃ 2 – 22.09.2018

„W poszukiwaniu przygody”
rodzinna gra terenowa połączona ze zbieraniem śmieci
start/meta: Centrum Szkoleniowo-Edukacyjne Parku Narodowego Gór Stołowych, Karłów

– 10:00 – 11:00 – rejestracja uczestników indywidualnych oraz grup.
– 11:00 – rozpoczęcie Gry i wyruszenie uczestników na trasę.
– 15:00 – planowanie zakończenie Gry; poczęstunek.
– 16:00 – rozdanie nagród i oficjalne zakończenie imprezy.

 

ZAPRASZAMY!