Kategorie
Ogród Sklep Ogrodniczy

Jakich błędów unikać podczas nawożenia roślin?

Każdy, zarówno początkujący jak i doświadczony ogrodnik zdaje sobie sprawę z użyteczności nawozów. Dostarczają one naszym roślinom cennych składników mineralnych, które dbają o ich optymalny rozwój. W sklepach ogrodniczych, zarówno internetowych jak i stacjonarnych znajdziemy całe mnóstwo nawozów dedykowanych różnym gatunkom krzewów, kwiatów czy warzyw. Oprócz starannego wyboru nawozu, ważne jest również to, aby używać go we właściwy sposób.

Dostosuj odpowiednią dawkę nawozu. 

Jednym z najczęstszych problemów, z jakimi zmagają się ogrodnicy jest użycie nieadekwatnej do potrzeb roślin dawki nawozu. Zbyt duża ilość nawozu wcale nie sprawi, że roślina będzie rosła intensywniej. Wręcz przeciwnie, jej wzrost może zostać zahamowany. Zbyt mała dawka nawozu może zaś doprowadzić do tego, że nie dostrzeżemy zadowalających nas rezultatów jego działania. Dlatego tak niezmiernie istotne jest użycie odpowiedniej ilości zakupionego przez nas specyfiku do pielęgnacji roślin.

Dokładnie czytajmy więc informacje zawarte na opakowaniach poszczególnych nawozów. Nade wszystko unikajmy również stosowania przeterminowanych nawozów. W najlepszym wypadku nie będą one skuteczne, ale istnieje także dość spore prawdopodobieństwo tego, że zaszkodzą one naszym kwiatom, krzewom i warzywom. 

Unikaj niewłaściwych nawozów i pilnuj odpowiedniego terminu. 

Nie budzi wątpliwości fakt, że nie wszystkie nawozy nadają się do pielęgnacji każdego gatunku roślin. Dobrze jest więc poszukiwać na opakowaniach poszczególnych nawozów informacji dotyczących tego jakim roślinom są one dedykowane. Oczywiście istnieją pewne uniwersalne specyfiki, które pomogą rozmaitym gatunkom kwiatów, warzyw czy krzewów. Kolejną ważną kwestią jest pilnowanie właściwego terminu nawożenia. 

Nawożenie roślin zbyt wcześnie lub zbyt późno może doprowadzić do tego, że specyfik nie zadziała w odpowiedni osób. Trzeba również mieć na uwadze, że wykorzystanie nawozów w nieodpowiednim terminie może być szkodliwe dla naszych roślin. Dlatego tak ważne jest to, aby przestrzegać zaleceń zawartych na opakowaniach poszczególnych nawozów. Pamiętajmy także o tym, że niektóre nawozy zawierają szkodliwe dla zdrowia składniki. Koniecznie więc używajmy rękawic ochronnych podczas ich aplikacji.