Kategorie
Owady pożyteczne Sklep Ogrodniczy

Co warto wiedzieć na temat domku dla owadów?

Każdy ogrodnik zdaje sobie sprawę z faktu, że nie wszystkie owady są szkodliwe dla posadzonych przez nas roślin. Ciężko byłoby uzyskać obfite plony, gdyby naszych roślin nie zapylały pożyteczne pszczoły oraz trzmiele. Nie sposób nie wspomnieć o biedronkach, które pożerają szkodliwe mszyce. Jeżeli chcemy, aby dobrych owadów było w naszych ogrodach jak najwięcej, wyposażmy się w domek dla nich. 

O czym pamiętać przy budowie domku dla owadów?

Domek dla owadów to proste schronienie, z którego budową poradzimy sobie sami. Oczywiście można również zakupić gotowe domki w sklepach, ale własnoręcznie wykonany przyniesie nam znacznie więcej satysfakcji i zadowolenia. Aby móc przygotować domek dla owadów będziemy potrzebować niewielkiego kawałka drewna. Powinien on mieć jednak przynajmniej 25 cm wysokości. Przy użyciu wiertarki, wykonajmy w drewnie niewielkich rozmiarów dziurki. Średnica owych otworów powinna oscylować w granicach 5 mm. Jeżeli chodzi zaś o ich głębokość, nie powinna ona przekraczać 10 cm.

Bardzo dobrze byłoby, gdyby wykonany przez nas domek został osłonięty daszkiem. Ten również możemy wykonać z drewna. Oczywiście zawsze możemy zdecydować się na bardziej wymagające konstrukcje. W internecie oraz czasopismach ogrodniczych znajdziemy całe mnóstwo interesujących wskazówek dotyczących budowy takich domków. Aby przyciągnąć niektóre gatunki owadów, dobrze jest pomalować domek na konkretny kolor. Niektóre z nich przyciągnie kolor burgundowy lub ciemnobrązowy. Jeżeli nasz ogród ma stosunkowo duże rozmiary, postarajmy się umieścić w nim co najmniej kilka takich domków. Nie zrażajmy się również wtedy, gdy pierwsza próba przyciągnięcia owadów kończy się niepowodzeniem. 

Gdzie umieścić domek?

Po wybudowaniu domku dla owadów, wielu z nas zastanawia się nad tym, w jakim miejscu go umieścić. Aby owady miały jak najlepsze warunki, postawmy nasz domek w miejscu, które jest chociaż trochę osłonięte od wiatru. Postarajmy się również o to, aby nasz domek znalazł się w miejscu, w którym owady będą miały zapewniony dostęp do słońca. Nic nie stoi na przeszkodzie, abyśmy domek dla owadów umieścili w pobliżu starej szopy na narzędzia czy drewnianego garażu. Domek z powodzeniem możemy również umieścić na drzewie.